Duyarlı Şirketler, geri alım kararları açıklamaya başladı.

Piyasada panik durumları oluştuğunda,hisse senedi fiyatlarında oluşan ani ve büyük düşüşleri,artan volatiliteyi önlemek,yatırımcı mağduriyetlerine engel olmak amacıyla geri alım kararları uygulanabiliyor.

Borsa’da geri alım yapan şirketlerin uzun vadede aldıkları hisse senetlerini karlı bir fiyata satabildikleri de ayrı bir gerçek.Ancak bu alımları yapabilmek için de mali durumu iyi ve yeterli nakit kapasiteye sahip olmak gerekiyor.

Borsada devre kesici sistem bu hafta 1000 kereden fazla devreye girmesine rağmen düşüşlerde ve volatilite azalmasında etkili olamadı.Bunun üzerine şirketler de kendi planlarını devreye sokarak,mağduriyetleri önlemeye çalıştılar.

Bu hafta bu konuda duyarlı 4 şirket pay geri alımı yapacağını açıkladı.Türk Hava Yolları THY,TAV Havalimanları Holding ,Verusatürk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı,Metemtur Otelcilik ve Turizm İşletmeleri .

Verusatürk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, 12 Mart’taki Yönetim kurulu toplantısında sermaye piyasalarındaki gelişmelerin hisse değeri üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için geri alıma başlayacağını belirtti. Şirket geri alıma konu edilecek azami pay sayısını 4 milyon adet fon tutarını ise 15 milyon olarak belirledi

Türk Hava Yolları yaptığı açıklamada küresel ölçekte yaşanan istikrarsızlığın sermaye piyasalarına ve sektöre yansımasının hisse değerleri üzerinde olumsuz etki yarattığını ve Borsa İstanbul’da oluşan fiyat seviyesinin THY’nin faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmadığını belirtti. Açıklamada “Gerek hisse fiyatındaki dalgalanmaların sınırlandırılması, gerekse de ortaklığımız hazine yönetimi dahilinde kendi hisselerimize yatırım yapmak amacıyla Borsa İstanbul’da işlem gören paylarımızın gerek görüldüğü durumlarda geri alımının yapılması amaçlanmaktadır. Geri alınan paylar ortaklık çalışanlarına yönelik pay edindirme planları çerçevesinde de değerlendirilebilecektir” denildi. Sermayesinin yüzde 10’una karşılık gelen pay sayısı kadar 1.5 milyar liralık fon ayıran THY geri alımda alt fiyat sıfır üst fiyat 30 TL olarak belirlendi.

TAV Havalimanları Holding de Borsa İstanbul’daki oluşan hisse değerlerinin şirketin gerçek performansını yansıtmadığını kaydetti. Ve hissenin günlük ağırlıklı ortalama fiyatın son 1 ayda yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetmesi üzerine devreye girdi. Toplam azami 200 milyon Türk Lirası kaynak ayırarak ödenmiş şirket sermayesinin yüzde 10’una denk gelen 36 milyon 328 bin 125 adet hisseyi geçmeyecek şekilde geri alıma başlayacağını duyurdu.