Korona Salgını Film Endüstrisini Vurdu. Küresel Çapta Zarar 5 Milyar Dolar.

2019 yılında uluslararası gişe rekorunun 31.1 milyar dolarla kırılmasının ardından, 2020’de Korona salgını nedeniyle küresel film endüstrisi 5 milyar dolar zarara uğradı.

En çok etkilenen haliyle Çin oldu. Çin’de sinemalar kapandı ve birçok gişe rekorları kıran film gösterimini ertelemek zorunda kaldı. Ülkedeki tema parkları da büyük zarar gördü ve Şanghay’daki Disneyland kapatıldı.

James Bond filmi No Time To Die filminin Çin galası Corona virüsü salgını nedeniyle iptal edildi. 3 Nisan 2020’de seyirciyle buluşacak filmin vizyon tarihi de değişti. Şimdi merak edilen Black Widow ve Mulan gibi büyük bütçeli filmlerin gösterim tarihlerinin ertelenip ertelenmeyeceği… Zincirleme etkinin kasım filmlerinin tarihini bile değiştirme ihtimali olduğu söyleniyor.

Çin Yıllık 9 milyar dolar hasılat rakamıyla ABD’nin hemen arkasında dünyanın en büyük ikinci sinema sektörüne sahip. Çin, bu yıl corona virüs nedeniyle 214 milyon dolarlık hasılat kaybı yaşadı. Öngörülen toplam hasılat kaybı ise 1 milyar dolar.

Son olarak merakla beklenen Görevimiz Tehlike 7 filminin çekimleri de ertelendi. Korona salgınının küresel film endüstrisine olumsuz etkisinin uzun süre devam edeceği konuşuluyor.