Tayland’da Olağanüstü Hal

Tayland’ta başkent Bangkok’ta hükümet yanlıları ile karşıtlar arasında çıkan sokak çatışmasında 1 kişi öldü. Bu olay üzerine Başbakan Samak Sundaravej, Bangkok’ta olağanüstü hal ilan etti. Demokrasi yanlısı göstericiler Başbakanlık binasını işgal etti.

  Bangkok’ta ilan edilen olağanüstü hal ile birlikte kentte çok sayıda sivil hakların askıya alınmasını, ordunun kentte polisin görevleri devralmasını öngörüyor.

Bir yandan da, başkent Bangkok’taki Başbakanlık bürosunu basan göstericiler kentte ilan edilen olağanüstü hale karşın işgal ettikleri Başbakanlık bürosunu terk etmiyorlar.

Göstericilerin lideri Chamlong, Demokrasi İçin Halk İttifakı partisi taraftarlarının önünde yaptığı konuşmada ”Hepimizi almaya yetecek kadar hapishane yok” dedi.

Öte yandan; Tayland Genelkurmay Başkanı, başbakanlığı işgal eden göstericilere karşı güç kullanmayacaklarını söyledi. General Anupong Paochinda, yaptığı basın toplantısında, ordunun “halkın yanında olduğunu” söyledi. Paochinda, göstericileri asker ve polis müdahalesiyle dağıtmanın daha çok soruna yol açacağını düşündüklerini söyledi.

Genelkurmay Başkanı, askeri darbenin ülkedeki siyasi krizi sona erdirmeyeceğini, sorunun yasal ve demokratik yollarla çözülmesi gerektiğini de belirtti

Bir gazetecinin ordunun darbe yapıp yapmayacağını sormasıyla Paochinda, “Kuvvet kullanma kapısı kapalı. Yasal ve parlamenter sistemle bir çözüm bulmalıyız” dedi.